
Не знам за вас, но аз съм много развълнувана от първата ни среща с Тайланд и град Чианг Рай. Основан през 1262 г. градът ни посреща със спокойна и приятна атмосфера. Запазил силната идентичност на периода Лана, Чианг Рай ни разкрива богатство от изкуство, музика, език, кухня и впечатляващи храмове. Нощният базар и джаз фестивала спомагат за развитието на туризма, а вечер около Часовниковата кула може да се насладите на нощния живот и забавленията.
Преди да се впуснем в нощна разходка из града, искам да ви срещна с него през деня. Какво по-добро от удивителния бял храм Уот Ронг Кхун. Разположен на пет километра южно от Чианг Рай, той е въплащение на визуалния артист и художник Чалермчаи Коситпипат.
Храмът е прекрасно съчетание от будистки символи, от архитектурата до орнаментираните релефи и огледалните декорации. В него може да се влезе само през тесния мост в предната част, който минава над басейн от ръце, символизиращи страдащите души. Във вътрешността ще ви посрещнат два образа на Буда, носещи се върху пиадестала на лотус. Определено е място, което оставя човек безмълвен пред красотата му.

Нека не спираме до тук, а да продължим със следващата спирка от нашия списък.
Храм Уот Хуай Пла Кунг се намира на шест километра от Чианг Рай. Въпреки че е нов храм, той бързо се превръща в задължително място за посещение от туристите. Често можете да чуете да го наричат „Големия Буда на Чианг Рай“, заради голямата статуя на богинята на милосърдието в близост до храма. Друго наименование, което може да се използва е и “9-етажен храм“, заради 9-етажната пагода, по която може да се изкачите до върха. От там се разкрива прекрасната гледка на околноста, а ярките светлини през нощта допринасят за магичната атмосфера.

Ако до тук не сте се убедили в удивителната красота на храмовете на града, следващото място няма как да не го направи. Уот Ронг Сеуа Тен, или както го наричат още “Синия храм“ се намира в района на Римкок. Храмът е все още в процес на изграждане, но основната му зала вече е завършена (на 22 януари 2016г.) и достъпна за посетители. Не случайно го наричат “Синия храм“, със спиращия дъха син интериор и големия бял Буда, маркиращ духовете във вътрешната част на храма. Отвън е впечатляващо съчетание от синьо и златни орнаменти, дракони и бял Буда.


След задоволителната ни разходка до „Синия храм“ продължаваме нашето пътуване до Бан Дам, позната още като “Черната къща“. Тук разбира се не става дума за една къща, а за 40, разположени на територията на градина. Мястото е творение на Thawan Duchanee (художник, архитект и скулптор), съчетал собствения си стил за тълкуването на будистката философия с традиционното и елегантното.
Различните постройки представляват музей и зали на изкуството. Едно от помещенията е спалнята на самия Thawan и представлява голяма китова сграда.
Дизайнът на постройките съчетава дърво, стъкло, теракот, тухли и бетон в разнообразни стилове. В залите за изкуство могат да бъдат видяни скулптори, сребърни и златни предмети, кожа, животински кости, картини – всички, изобразяващи вижданията на Thawan.


И сега, нека се върнем малко в миналото, което ще ни отведе до паметника на крал Менг Рай. Той е 25 монарх на династия Лава и пърият крал на династия Менг Рай, основал Чианг Рай. Статуята на владетеля е силно почитана от местните жители.

Друго интересно нещо, което ме заинтригува, също има връзка с крал Менг Рай. Това е площадката от 108 стълба на Чианг Рай. Мястото се намира до храм Уат Пра Тат Джом Тонг.
Според хиндуистката митология, централният стълб представлява планината Меру, заобиколен от 108 стълба и 5 канала, символизиращи вселената и Големите пет реки. Шестте стъпаловидни платформи представляват шестте етажа на рая. Според местните вярвания основният стълб е толкова голям, колкото крал Менг Рай. Той стои на пиедестал с три нива, представящи трите държави Рупабрахма, Арупабрахма и Нирвана.
Както вече споменах в началото на нашето пътуване, е време да се потопим в нощен Чианг Рай.
Часовниковата кула около която вечер, макар и скромно, кипи нощният живот на града, също е творение на създателя на Белия храм, който посетихме в началото на пътуването ни. Намиращ се в центъра на града, той привлича посетители както през деня, така и през ноща. Вечер в рамките на три часа от 19 до 21 часа златната часовникова кула оживява в светлинно-звуково шоу.

След посещението ни на часовниковата кула се отправяме към Нощния Пазар, разположен в близост до автогара Чианг Рай.
Пазарът предлага разнообразие от сувенири, изработени от местното население. Всичко от аксесоарите, местните продукти, завесите и бродираните тъкани до дървените мебели е на изключително добра цена. Дори самата мисъл, че са творение на местните жители с нотка на традиционното, пробужда интереса на откривателя. Разбира се, тук ще се насладите още на разнообразни ресторанти, предлагащи традиционна кухня.
Не бива да пропускате и бирената градина, която предлага музикални и танцувални програми за доброто настроение на вечерта.

Надявам се и този път пътуването ни из непознатото да ви е харесало, и поне малко да съм пробудила интереса ви към Чианг Рай и красотата му.
Източник: thailand guide и thailandee